Program VBV 2024. izvan Varaždina
Varaždinske barokne večeri već niz godina nisu ograničene samo na Varaždin, već se šire i na atraktivne lokacije u okolici. Ove sakralne i povijesne građevine dodaju posebnu čar izvedbama barokne glazbe, ali i šire baroknu glazbu van urbanog festivalskog središta.
U ovom članku donosimo pregled lokacija izvan Varaždina na kojima će se održati koncerti u sklopu ovogodišnjih Varaždinskih baroknih večeri. Više informacija o izvođačima i koncertima možete naći na posebnoj stranici za koncerte izvan Varaždina.
Dvorac Trakošćan
Dvorac Trakošćan jedan je od najpoznatijih i najbolje očuvanih dvoraca u Hrvatskoj, smješten u sjeverozapadnom dijelu zemlje. Izgrađen je u 13. Stoljeću, a tijekom stoljeća mijenjao je vlasnike; najduže je bio u posjedu obitelji Drašković koja ga je u 19. stoljeću preuredila u neogotičkom stilu.
Danas je dvorac pretvoren u muzej koji prikazuje autentični ambijent plemićkog života s originalnim namještajem i umjetninama. Već drugi dan festivala će Viteška dvorana biti mjesto Koncerta uz baroknu kavu, od 11 sati.
Ludbreg, dvorac Batthyany
Dvorac Batthyany u Ludbregu izgrađen je u 17. stoljeću i značajan je primjer barokne arhitekture. Bio je rezidencija plemićke obitelji Batthyany koja je imala veliki utjecaj na razvoj grada.
Ludbreg je poznat i kao "centar svijeta" prema legendi koja tvrdi da se upravo tu nalazi središte Zemlje. U dvorcu se danas nalazi restauratorski centar Hrvatskog restauratorskog zavoda.
U nedjelju, 22. rujna će u dvorcu Batthyany nastupiti Sete Lágrimas ECMC – Early and Contemporary Music Consort, tj. ansambl za ranu i suvremenu glazbu – iz Lisabona. Koncert je na rasporedu od 20 sati, a ulaz je slobodan.
Prelog, crkva sv. Jakoba
Crkva sv. Jakoba u Prelogu izgrađena je sredinom 18. stoljeća. Posvećena je svetom Jakovu, zaštitniku hodočasnika, što odražava važnost crkve kao duhovnog središta.
Unutrašnjost crkve krase vrijedne freske i oltarne slike domaćih i stranih majstora. Crkva je značajan spomenik kulture i vjere u Međimurju.
U nedjelju, 22. rujna od 20 sati u crkvi sv. Jakoba nastupa Iberian Ensemble, s programom glazbe 18. stoljeća na portugalskom dvoru. Ulaz je slobodan.
Križevci, grkokatolička katedrala Presvetog Trojstva
Grkokatolička katedrala Presvetog Trojstva u Križevcima sagrađena je krajem 18. stoljeća i sjedište je Križevačke eparhije, jedine grkokatoličke biskupije u Hrvatskoj.
Katedrala je poznata po svojoj prekrasnoj ikonostasnoj pregradi i bogatom unutarnjem uređenju u bizantskom stilu. Predstavlja simbol vjerske i kulturne različitosti te je važan duhovni centar za grkokatoličku zajednicu.
Ranije spomenuti Iberian Ensemble će nastupiti i u Križevcima, u utorak, 24. rujna u 20 sati, s istim programom kao i u Prelogu. Ulaz je i ovdje slobodan.
Belec, crkva sv. Marije Snježne
Crkva sv. Marije Snježne u Belecu smatra se jednim od najljepših baroknih sakralnih objekata u Hrvatskoj. Izgrađena je u 18. stoljeću i ističe se bogato ukrašenom unutrašnjošću s freskama i štukaturama poznatih majstora.
Crkva je smještena na brežuljku, što joj daje poseban vizualni dojam u okolnom krajoliku. Zbog svoje umjetničke vrijednosti često je posjećuju ljubitelji povijesti i umjetnosti.
U belečkoj crkvi nas 25. rujna očekuje koncert kojeg će izvesti Hana Ilčić (sopran), Matej Ilčić (violončelo), Marko Mumlek (truba) i Neven Boltek (orgulje). Koncert počinje u 18 sati.
Macinec, crkva Svetog pohoda Blažene Djevice Marije
Crkva Svetog pohoda Blažene Djevice Marije u Macincu izgrađena je u 18. stoljeću, a posvećena je Marijinom pohodu svojoj rođakinji Elizabeti – što je rijedak titular u hrvatskim crkvama.
Unutrašnjost crkve ukrašena je umjetninama koje odražavaju duh vremena i lokalnu pobožnost. Crkva je važan duhovni centar za lokalnu zajednicu i čuvarica kulturne baštine.
Macinec je još jedno mjesto koje će ugostiti Iberian Ensemble, i to u srijedu, 25. rujna od 17:30 sati, uz slobodan ulaz.
Vinica, crkva sv. Marka Evanđelista
Crkva sv. Marka Evanđelista u Vinici datira iz 14. stoljeća i jedna je od najstarijih crkvi u Varaždinskoj županiji. Izvorno gotička građevina, tijekom vremena je obnovljena i dopunjena baroknim elementima.
Crkva čuva vrijedne sakralne umjetnine, uključujući gotičke freske i barokni oltar. Smještena je na uzvišenju koje pruža panoramski pogled na okolni krajolik.
U četvrtak, 26. rujna od 19:30 vas u Vinici očekuje još jedan koncert kojeg će izvesti Hana Ilčić, Matej Ilčić, Marko Mumlek i Neven Boltek.
Remetinec, crkva BDM Kraljice svete krunice
Crkva blažene djevice Marije Kraljice svete krunice u Remetincu kod Novog Marofa izgrađena je krajem 19. stoljeća. Arhitektonski je značajna po svom neogotičkom stilu i vitražima koji ukrašavaju prozore.
Crkva je središte vjerskog života lokalne zajednice i mjesto održavanja brojnih duhovnih i kulturnih događanja. Okružena je pitomim zagorskim krajolikom koji dodatno naglašava njezinu ljepotu.
U petak, 27.9. će ansambl “Projekt Lazarus” programom “Barocco Istriano” predstaviti četvoricu izvanrednih skladatelja s prostora istarskog poluotoka. Koncert počinje u 18 sati, a ulaz je slobodan.
Jalžabet, crkva sv. Elizabete Ugarske
Crkva sv. Elizabete Ugarske u Jalžabetu sagrađena je u 14. stoljeću i predstavlja vrijedan primjer gotičke sakralne arhitekture. Posvećena je svetoj Elizabeti Ugarskoj, poznatoj po svojoj brizi za siromašne i bolesne.
Unutrašnjost crkve krase srednjovjekovne freske i detaljno izrađeni oltari. Crkva je važan povijesni spomenik i svjedočanstvo duge tradicije vjere u ovom kraju.
Jalžabetska crkva još je jedna lokacija koja će ugostiti program u izvedbi Ilčić-Mumlek-Boltek-Ilčić. Koncert je na rasporedu u petak, 27. rujna u 20 sati.
Gornji Kneginec, crkva sv. Marije Magdalene
Crkva sv. Marije Magdalene u Gornjem Knegincu izgrađena je u 18. stoljeću u baroknom stilu. Ističe se svojom arhitekturom i umjetničkim detaljima, uključujući bogato ukrašen glavni oltar.
Crkva je duhovno središte mjesta i mjesto okupljanja tijekom vjerskih blagdana. Uz to, ova će crkva također ugostiti koncert kojeg će izvesti Hana Ilčić, Matej Ilčić, Marko Mumlek i Neven Boltek – i to u subotu, 28. rujna od 20 sati.
Varaždinske Toplice, crkva sv. Martina biskupa
Crkva sv. Martina biskupa u Varaždinskim Toplicama izgrađena je na temeljima ranokršćanske bazilike. Današnji barokni izgled dobila je u 17. stoljeću.
Posvećena je svetom Martinu, zaštitniku grada i vojnika. Varaždinske Toplice poznate su po termalnim izvorima još od rimskog doba, a crkva je integralni dio povijesne cjeline ovog lječilišnog grada.
U nedjelju, 29. rujna od 17 sati je u topličkoj crkvi na rasporedu koncert u izvedbi Branka Mihanovića na oboi te Ljerke Očić na orguljama. Ulaz je slobodan.
Nedelišće, Crkva Presvetog Trojstva
Crkva Presvetog Trojstva u Nedelišću izgrađena je u 18. stoljeću te svojim visokim zvonikom i umjetnički osmišljenom unutrašnjošću dominira mjestom. Crkva je središte duhovnog života i mjesto održavanja važnih vjerskih svečanosti.
Nedelišće je poznato i po povijesti kao važno sajmišno središte Međimurja, što je pridonijelo razvoju mjesta i crkve. U nedjelju, 29. rujna je ovdje na rasporedu i posljednji ovogodišnji koncert Varaždinskih baroknih večeri izvan Varaždina.
Od 20 sati će u crkvi Presvetog Trojstva nastupiti Katarina Toplek Horvat (sopran), Veronika Lemishenko (harfa) i Vedran Lesar (orgulje), a ulaz je i ovdje slobodan.
Vidimo se na koncertima!
Koncerti Varaždinskih baroknih večeri izvan Varaždina jedinstvena su prilika da doživite baroknu glazbu u prostorima koji oduzimaju dah. Ovi događaji obogaćuju kulturnu ponudu regije, ali osiguravaju i poseban ugođaj svakom koncertu.
Ne propustite priliku posjetiti barem jednu od navedenih lokacija i uroniti u čaroliju barokne glazbe uživo – posjetite nadolazeće koncerte, jer je svaki poseban na svoj način!