54. VARAŽDINSKE BAROKNE VEČERI

Žiri Varaždinskih baroknih večeri dodjeljuje

 NAGRADU

Jurica Murai

za umjetničko vodstvo i interpretaciju

 

LAURA VADJON, violina

 i

FERNANDO MIGUEL JALȎTO, čembalo

 

Za koncerte:

 Orkestar mladih glazbenih talenata članica YMTE

održan 25. rujna 2024. u Koncertnoj dvorani HNK u Varaždinu

i

Hrvatski barokni ansambl

održan 1. listopada 2024. u Franjevačkoj crkvi u Varaždinu

 

 

Žiri je radio u sastavu: dr. sc. Zdenka Weber, predsjednica, dr. sc. Tamara Jurkić Sviben, zamjenica predsjednice, dr. sc. Davor Brđanović, mr.sc. Davor Matačić, prof. Nataša Maričić, prof. Dada Ruža, prof. Predrag Šantek, članovi

OBRAZLOŽENJE

          Dvoje vrsnih glazbenih umjetnika, afirmiranih stručnjaka za izvođenje barokne glazbe, hrvatska violinistica Laura Vadjon i portugalski čembalist Fernando Miguel Jalôto našlo se na zajedničkom zadatku rada s Orkestrom mladih glazbenih talenata okupljenim na inicijativu članova udruge YMTE – Young Music Talents, koji je u organizaciji Glazbene škole u Varaždinu i festivala Varaždinske barokne večeri nastupio 25. rujna u Koncertnoj dvorani HNK u Varaždinu, te na koncertu Hrvatskog baroknog ansambla održanom 1. listopada u Franjevačkoj crkvi pokazavši izuzetno visoku razinu umjetničkog vođenja orkestra mladih nadarenih glazbenika kao i visoku umjetničku razinu interpretiranja odabranog baroknog repertoara.

          Tridesetak učenica i učenika glazbenih škola, članica udruge YMTE, iz Norveške, Njemačke, Španjolske, Portugala, Slovenije, Estonije, Austrije, Finske i Hrvatske, okupljenih u Orkestru mladih glazbenih talenata, uvježbalo je u Glazbenoj školi u Varaždinu program s instrumentalnim djelima Archangela Corellija, Jana Křtitela Vaňhala i Georga Friedricha Händela pod umjetničkim vodstvom violinistice Laure Vadjon i čembalista Fernanda Miguela Jalôta pruživši dokaze jednako izvrsnog pedagoškog kao i umjetničkog rada s mladim budućim generacijama glazbenika upućenih u stilski primjerno interpretiranje baroknog repertoara. U rezultatima njihova rada, dakle u predanom sviranju i uzornom muziciranju okupljenih mladih glazbenika, bilo je moguće prepoznati ne samo ozbiljnost pripreme za buduća profesionalna djelovanja već i iskrenu predanost umjetničkih voditelja, Laure Vadjon i Fernanda Miguela Jalôta, za što uspješnije ostvarenje povjerenih im zadataka u čijoj su realizaciji i osobno sudjelovali kao interpreti u  izvedbama Corellijeva Concerta grossa u D-dur, op.6 br. 4, Vaňhalovoj Sinfoniji n C i Händelovim djelima Sinfoniji Arrival of the Queen of Sheeba iz oratorija Solomon, HWV 67 i Concertu grossu u G-duru, op. 6 br. 1, HWV 319.

          Glazbeni umjetnici hrvatska violinistica Laura Vadjon i portugalski čembalist Fernando Miguel Jalôto, oboje s respektabilnim osobnim životopisima u odnosu na dosadašnje ostvarene solističke ali i pedagoške rezultate, nastupili su kao interpreti i na koncertu Hrvatskog baroknog ansambla (HRBA) na završnom koncertu ovogodišnjih 54. Varaždinskih baroknih večeri 1. listopada u Franjevačkoj crkvi.

Od 1999. godine, dakle obilježavajući svoju 25-godišnju djelatnost, HRBA  pod vodstvom svoje utemeljiteljice violinistice Laure Vadjon bilježi brojne uspješne nastupe u Hrvatskoj i u inozemstvu. Trajna otvorenost i spremnost za uvježbavanje novih baroknih djela u povijesno obaviještenim interpretacijama omogućuju uglednom hrvatskom baroknom ansamblu suradnju s mnogim inozemnim specijalistima za interpretiranje barokne glazbe.

Tako je i u okviru ovogodišnjeg varaždinskog baroknog festivala, čiji je država-partner bila Portugal, ostvarena i nadasve zapažena suradnja s portugalskim majstorom na čembalu Fernandom Miguelom Jalôtom.

Već je prva, a programom nenajavljena skladba, Sonata za violinu i čembalo austrijskog baroknog skladatelja Johanna Heinricha Schmelzera, koju su izveli Laura Vadjon i Fernando Miguel Jalôto,  vidno i slušno odlično usklađeni, ukazivala na doista veliku kompatibilnost u glazbenom poimanju dvoje umjetnika. Ugođaj i svjedočenje uzajamnog razumijevanja obilježili su cjelokupnu koncertnu večer u kojoj je brojno slušateljstvo sa zanimanjem pratilo izvedbe Sonate Spirituose za trubu i gudače u D-duru, TWV 44:DI njemačkog skladatelja Georga Philippa Telemanna sa sudjelovanjem trubača Krešimira Fabijanića, Koncerta za flautu i gudače manje poznatog talijanskog majstora Gaetana Marie Schiassija sa solisticom na flauti traverso Anom Benić Šalinović, Koncerta za čembalo i gudače u A-duru vodećeg portugalskog baroknog skladatelja Carlosa Seixasa sa solistom  Fernandom Miguelom Jalôtom i antologijskog Petog brandenburškog koncerta u D-duru, BWV 1050 J. S. Bacha.

Doista, u godini partnerstva VBV-a s Portugalom, suradnja dvoje vrhunskih specijalista za interpretiranje barokne glazbe u kojemu nalazimo estetsku i spiritualnu usklađenost, hrvatske violinistice Laure Vadjon i portugalskog čembalista Fernanda Miguela Jalôta potvrdila je možda iscrpljenu, ali trajno važeću tvrdnju kako glazba ne poznaje granice!