Petak, 27. rujna
Katedrala, 20.00 sati
Komorni vokalni ansambl Donum
Uršuline zvjezdice, zbor Katoličke osnovne škole Svete Uršule
Katarina Mandić, pozitiv
Mislav Lucić, koncept i asistent umjetničkog voditelja
Višeslav Jaklin, umjetničko vodstvo
Divinum officium
In festis beatae Maria Virginis
Ad Vesperas
Ad processionem
Arnolt Schlick
Salve Regina
Motetus in honorem Beatae Mariae Virginis
Richard Dering
Ave Virgo gloriosa
Incipit
Gregorijanski koral
Deus in adiutorium meum – Gloria Patri
Hymnus
Hans Leo Hassler
Ave maris stella
Psalmus CX
antifona: Dum esset Rex (greg. koral)
Tommaso Cecchini
Dixit Dominus
Psalmus CXIII
antifona: Laeva eius (greg. koral)
Anđelko Klobučar
Laudate pueri Dominum
Psalmus CXII
antifona: Nigra sum (greg. koral)
Claudio Monteverdi
Laetatus sum
Psalmus CXXVII
antifona: Iam hiems transiit (greg. koral)
Gregorijanski koral
Nisi Dominus
Psalmus CXLVII
antifona: Speciosa facta es (greg. koral)
Heinrich Schütz
Zu Lob und Ehr mit Freunden singt (PSALM 147)
Ad intermissionem
Johann Caspar Kerll
Magnificat primi toni
Canticum Magnificat
antifona: Beatam me dicent (greg. koral)
Tommaso Cecchini
Magnificat
Prex paschalis Beatae Mariae Virginis
Leopold Ebner
Regina caeli
Oratio
Ambrozijanski koral
Pater Noster
Conclusio
Thomas Tallis
Gloria Patri
Komorni vokalni ansambl Donum osnovan je 2011. godine na poticaj varaždinske mezzosopranistice Sofije Cingule kao „Oktet Donum“, a isprva djeluje pod okriljem župe sv. Nikole u Varaždinu. Kroz svoje postojanje promijenio je nekoliko postava, a najdulje je djelovao kao „Nonet Donum“, dok je od 2024. uspostavljen kao Komorni vokalni ansambl Donum, omogućujući tako šire suradnje s vokalistima, ali i instrumentalistima. Svojim djelovanjem KVA Donum primarno obuhvaća djela ranijih glazbenih epoha (renesanse i baroka), a na repertoaru se nalaze i djela romantizma te suvremenih skladatelja. Posebnu pažnju ansambl posvećuje izvedbi skladbi hrvatskih autora svih epoha, a nekoliko skladbi je i praizveo. Koncertna djelatnost primarno se očituje u tradicionalnim korizmenim koncertima, kao i redovnim nastupima na Varaždinskim baroknim večerima. Ansambl je, uz brojne koncertne u Hrvatskoj, ostvario i niz inozemnih gostovanja (Slovenija, Austrija, Njemačka), a posebno valja istaknuti dvije koncertne turneje u Kanadi (2018. i 2023.). Redovitu postavu ansambla trenutno čini devetoro mladih glazbenika iz Varaždina, mahom studenata muzičkih akademija u Zagrebu i Grazu. Od 2013. godine umjetnički voditelj ansambla je titularni orguljaš varaždinske katedrale mo. Višeslav Jaklin. U svom radu KVA Donum od samih početaka uživa potporu Varaždinske biskupije.
Zbor Katoličke osnovne škole Svete Uršule Uršuline zvjezdice osnovan je paralelno s osnutkom Škole, 2014. godine. Prva voditeljica zbora bila je s. Damjana Mihaela Barbarić, današnja ravnateljica Škole. Od 2017. godine voditelj zbora je Višeslav Jaklin, učitelj glazbene kulture u Katoličkoj školi, orguljaš Varaždinske katedrale i povjerenik za crkvenu glazbu Varaždinske biskupije. U kratkom vremenu postojanja Zbor je okupio velik broj djece. Od prve generacije u kojoj je pjevalo 13 učenika, zbor je narastao na 85 pjevača i djeluje u dvije starosne grupe. Volja za radom potvrdila se i dalje se potvrđuje kroz lijepe uspjehe. Od 2019. godine Uršuline zvjezdice redoviti su sudionici i apsolutni pobjednici Smotre glazbenog stvaralaštva djece i mladeži varaždinske županije, te redoviti sudionici Glazbenih svečanosti hrvatske mladeži, najdugovječnijeg natjecanja u Republici Hrvatskoj. Na Glazbenim svečanostima Uršulice već 6 godina zaredom uspješno brane naslov najboljeg dječjeg zbora osnovnih škola u RH. Za svoj rad Uršuline zvjezdice primile su više priznanja i nagrada - prijelazni pehar Hrvatskog društva skladatelja za najbolje izvedenu skladbu hrvatskog skladatelja, nekoliko Oskara znanja, Plaketu grada Varaždina, a možda je najveće priznanje za rad zbora poziv međunarodne federacije Pueri Cantores da budu sudionici najvećeg europskog zborskog događanja koje će se ove godine održati u Beču. Uršuline zvjezdice ili Uršulice, kako ih dirigent zbora rado naziva, predstaviti će se u Beču i s djelima hrvatskih skladatelja. Zbor redovito koncertira na svečanostima Škole, Biskupije i Grada.
Katarina Mandić je studirala orgulje na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu u klasi Ljerke Očić, a posljednju godinu studija provela je na Sveučilištu Mozarteum u Salzburgu u klasi Wolfganga Kogerta u sklopu Erasmus+ programa. Tijekom školovanja pohađala je seminare priznatih orguljaša od kojih se ističu Henry Fairs, Martin Schmeding, Wolfgang Kogert i Gunther Rost. Na regionalnom natjecanju iz orgulja 2015. godine osvojila je II. nagradu, a na istom natjecanju 2017. godine osvojila je I. državnu nagradu te tako osvojila Oskar znanja. Uz brojne solističke nastupe (Orguljski festival Sonus caelestis, Orguljski festival Petar Nakić, Festival moderne glazbe Wien Modern, Svečanosti Pasionska baština Zagreb, Orguljski festival Muzičke akademije Anabasis, Međunarodni orguljaški festival Ars Organi Sisciae) i nastupe uz komorne sastave, djeluje kao orguljašica bazilike sv. Kvirina u Sisku i kao voditeljica mješovitog zbora Sisačke biskupije.
Mislav Lucić, je student pjevanja na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u klasi Helene Lucić Šego. Do sada je kao solist nastupio u izvedbama mnogih kapitalnih djela glazbene literature među kojima se ističu Božićni oratorij, Magnificat i Muka po Marku J. S. Bacha, Mesija, Uskrsnuće i Izrael u Egiptu G. F. Händela, Requiem i Krunidbena misa W. A. Mozarta te Carmina burana C. Orffa, a uz ansamble kao što su Barokni orkestar Muzičke akademije pod ravnanjem Gábora Hollerunga, Varaždinski komorni orkestar i Zbor HRT-a pod vodstvom Tomislava Fačinija te Hrvatski barokni ansambl i AZ Ivan Goran Kovačić pod ravnanjem Ivana Šćepanovića. Ostvario je ulogu Gora u operi Madama Butterfly G. Puccinija pod ravnanjem Ivana Huta, a u koprodukciji HNK u Varaždinu i GK Marina Držića u Dubrovniku. Od sezone 2021./22. redovno surađuje sa Zborom HRT-a, a kao komorni glazbenik nastupa s vokalnim ansamblom Antiphonus te uz uz ugledne umjetnike i ansamble poput Hrvatskog baroknog ansambla, ansambla Concerto dei venti, pijaniste Filipa Faka i Danijela Detonija te bas-baritona Krešimira Stražanca. Nastupa i na brojnim festivalima kao što su Varaždinske barokne večeri, Zagrebačko glazbeno proljeće, Füssener Festtage Alter Musik, Zagreb Advent Classic Fest, Svečanosti pasionske baštine te ciklus Heferer.
Višeslav Jaklin je titularni orguljaš varaždinske katedrale i povjerenik za crkvenu glazbu Varaždinske biskupije. Magistrirao je najprije orgulje, improvizaciju i dirigiranje na studiju crkvene glazbe na Sveučilištu za glazbu i izvedbene umjetnosti u Grazu, a kasnije postiže i magisterij iz orgulja - koncertantni smjer na Sveučilištu za glazbu i izvedbene umjetnosti u Beču u klasi Michaela Radulescua. Pohađao je privatne satove orgulja i improvizacije u Weimaru i Parizu. Nositelj je prvih nagrada na internacionalnim orguljaškim natjecanjima u Švicarskoj i Austriji. 2001-2008. godine bio je orguljaš Franjevačke crkve u Grazu, a 2008. godine postaje orguljašem varaždinske katedrale. Kao solist i komorni glazbenik redovito koncertira u Hrvatskoj i mnogim europskim zemljama te u Izraelu, a surađuje sa zborom Grazer Kapellknaben, orkestrom Capella Calliope (Graz), Grazer Choralscholom i dr. Više puta je nastupao u simfonijskom orkestru iz Graza te je često snimao za ORF. Od 2013. godine umjetnički je voditelj KVA Donum iz Varaždina, a od 2017. voditelj je zbora Katoličke osnovne škole sv. Uršule Uršuline zvjezdice iz Varaždina s kojima u dva uzrasta već niz godina osvaja prva mjesta na državnim smotrama.